SPF – czyli tak naprawdę co to takiego?

Filtry przeciwsłoneczne to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji, niezależnie od rodzaju skóry jaki posiadasz. Obserwując szeroki wybór produktów fotoochronnych, często zadajemy sobie pytanie co to takiego SPF i co oznaczają jego wartości. Jaki krem z filtrem wybrać dla mojej skóry?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co to SPF?
 2. SPF 10,15,20… – czyli jaki wybrać?
 3. Ile kremu z filtrem nakładać na twarz i jak go stosować?
 4. Reaplikacja, czyli co to takiego?
 5. Jakie kremy z filtrem znajdziesz w Kosmetycznej Paczce?

SPF – co to jest?

SPF (ang. Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. To promieniowanie odpowiada za powstawanie rumienia, oparzeń słonecznych oraz przebarwień. Wartość SPF wskazuje, jak długo nasza skóra jest chroniona po zastosowaniu kremu z filtrem, do momentu wystąpienia oparzenia.

SPF 10,15,20… – czyli jaki wybrać?

 • Niska ochrona – SPF 10
 • Średnia ochrona- SPF 15,20, 25
 • Wysoka ochrona- SPF 30, 50
 • Bardzo wysoka ochrona- SPF 50+

Wartość SPF ustala się na porównaniu minimalnej dawki rumieniowej (czyli minimalnej dawki promieniowania UV powodującej wystąpienie rumienia) skóry zabezpieczonej preparatem fotoprotekcyjnym w stosunku do skóry niechronionej. Musimy pamiętać, że te parametry wyliczane są w warunkach laboratoryjnych. W życiu codziennym nie stworzymy tak idealnego środowiska, jak tam. Dodatkowo nie ma czegoś takiego, jak bloker promieni słonecznych i żaden krem nie ochroni nas w 100%.

Ile kremu z filtrem nakładać na twarz i jak go stosować?

 • Nałóż krem z SPF ok. 20-30 minut przed wyjściem.
 • Pamiętaj o doborze odpowiedniej ilości preparatu. Przy codziennym stosowaniu pomocną regułą może okazać się metoda „dwóch palców”- czyli długość palca środkowego i wskazującego.
 • Reaplikuj!

Reaplikacja kremu SPF – czy to konieczne?

Ponowna aplikacja kremu zalecana jest mniej więcej co 2-3 godziny. Ale dlaczego? Krem z filtrem nałożony z rana mi nie wystarczy? Zdecydowanie NIE, koniecznie reaplikuj! Prowadząc aktywny tryb życia, uprawiając sport, opiekując się dziećmi, sprzątając pocimy się, a co za tym idzie, nasza skóra wydziela sebum. To wszystko ma wpływ na jakość filtrów, jakich używamy. Po upływie tego czasu należy uzupełnić braki. Dzięki temu zachowamy ochronę przeciwsłoneczną taką, jaką deklaruje producent.

Kremy z filtrem do twarzy z Kosmetycznej Paczki – TOP 3

KIRE SKIN Krem GO TO GLOW MOISTURIZER SPF50 50ml

Krem chroniący przed promieniowaniem słonecznym, zapobiegający przedwczesnemu starzeniu się skóry. Formuła wzbogacona o pigment, wyrównujący koloryt oraz nadający świetlisty wygląd cerze. Zawiera ekstrakt z czarnej herbaty oraz sfermentowany korzeń żeń szenia. Idealnie nawilża, dzięki czemu skóra jest miękka.

Organic Series Krem nawilżający z filtrem SPF – wysoka ochrona 50ml

Krem posiada silne działanie nawilżające, regenerujące oraz ochronne przeciw promieniowaniu UV. Zawartość dyspersji tlenku cynku i dwutlenku tytanu, czyli filtrów mineralnych w naturalny i silny sposób ochronią skórę przed niekorzystnym promieniowaniem na poziomie SPF 43.

RESIBO Zaawansowany krem do twarzy SPF 50 50ml

Krem idealnie sprawdzi się do każdego rodzaju skóry. Jego dodatkowym atutem jest fakt, iż formuła jest niekomedogenna. Krem nie tylko chroni przed słońcem, ale i nawilża, odżywia i działa antyoksydacyjnie.

Dodaj komentarz